Сторінка вчителів-дефектологів (тифлопедагогів)

Тифлопедагоги навчального закладу є провідними спеціалістами, які координуютьі спрямовують корекційно - педагогічну роботу  в закладі.

Корекційна робота тифлопедагогів з дітьми, які мають порушення зору, спрямована на розвиток пізнавальних можливостей зорового аналізатора. Вона запобігає виникненню вторинних відхилень, формує у дітей компенсаторні способи сприйняття.

Основними напрямками   роботи тифлопедагогів  є:

-діагностування рівня розвитку дитини;

-виявлення вторинних відхилень у розвитку;

-визначення перспективного плану корекційно - реабілітаційної допомоги для кожної дитини;

-проведення корекційних занять із розвитку зорового сприймання;

-сенсомоторний пізнавальний розвиток;

- просторове й суспільно - побутове орієнтування;

- коригування трудових умінь і навичок;

- коригування ігрової діяльності;

- розвиток особистості.

Для відновлення гостроти зору і розвитку зорових функцій тифлопедагоги  використовують спеціальні дидактичні ігри - вправи і завдання, які тренують зір, формують у дітей певні уявлення про предмети і явища, розвивають зорову увагу, память.

Дидактичні ігри та завдання, дидактичний матеріал для розвитку зору і зорового сприймання добирається індивідуально для кожної дитини в залежності від стану зору( згідно восьми зорових навантажень по Григорян).

Всі ігри-вправи поділені на групи. Так, для розвитку гостроти зору, використовується :

-мозаїка

-конструктор

вишивання по крапкам

-нанизування

-перебирання насіння

- обводка по зовнішньому і внутрішньому контурах

-різні види конструювання

-малювання через кальку

-широко використовуються ігри з іграшками- спалахами.

При лікуванні косоокості проводяться ігри на розвиток окорухаючої функції:

-малювання через кальку

-спостереження за іграшкою, що рухається

-лабіринти

-малювання по крапках

-сполучення обєктів на перфокарті та ін.

Для розвитку бінокулярного і стерескопічного зору використовуємо такі ігри

-кільцекиди

-метання в ціль в обруч

-настільний

-баскетбол

-розглядання стереокартинок

-співставлення обєктів за контуром

-розглядання картинок у стереоскопі.

При формуванні просторових уявлень і орієнтування використовується:

-лабіринти

-слухові диктанти

-ігри "що ближче, що далі?", "Скажи, де знаходиться?", "Знайди напрямок", "Проклади доріжку", "Проведи по доріжці", та ін.

Ігри на розрізнення кольорів та форм :

• "Підбери за кольором(формою)"
  • "Співставлення за контуром"
  • "Розклади по відтінках"
  • "Дофарбуй веселку"
  • "З частин ціле"
  • "Геометричне і кольорове серсо."

Ігри та вправи на розвиток психічних процесів( уваги, памяті, мислення):

• "Склади картинку"
  • "Ціле з частин"
  • "Лото"
  • "Матрьошки"
  • "Пірамідки"
  • "Коробки - вкладки"
  • "Що змінилось?"
  • "Знайди два однакових обєкта"
  • "Чим відрізняється?"
  • "Виклади за зразком, по памяті, та ін."

На корекційних заняттях тифлопедагоги навчають  дітей прийомам обстеження предмета, виділенню  у предметах суттєвого, вчать  дітей сприймати картину в цілому та її частин, розуміти взаємозвязок між зображеними елементами картини, розуміти перспективне зображення деталей картинки, значної уваги надається контурному зображенню предметів.

Робота тифлопедагогів  буде успішною лише при тісній співпраці з лікарем - офтальмологом, сестрами-ортоптистами, вихователями і батьками.

Щодня конкретизуючи, поповнюючи, збагачуючи та систематизуючи знання про навколишній світ, при щоденному вправлянні зорових функцій у дитини підвищується зір, дитина розвивається всебічно.