Напрямки роботи

Психолог в дошкільному закладі – фахівець, який має широкий спектр обов’язків.

У його компетенції:

• психологічна діагностика дитини;
  • створення оптимальних умов для розвитку кожного вихованця;
  • створення і підтримання сприятливого психологічної атмосфери;
  • допомога в адаптації;
  • робота з педагогами та батьками;
  • виявлення і корекція особистісних проблем і проблем в колективі.

УСПІШНА АДАПТАЦІЯ

Кожна дитина, опинившись в новій обстановці, перебуває у стресовому стані. Більшість малюків вперше надовго залишаються без близьких людей (мами, тата, бабусі). Це стосується не тільки малюків, які вперше прийшли в дитячий дошкільний заклад, а й тих, хто перевівся з інших садів.

Разом з вихователями педагог психолог в дитячому саду допомагає швидше адаптуватися і відчути себе комфортному в дитячому колективі. Залежно від особливостей дитини, робота може проводитися, індивідуально, в невеликих групах, в загальній групі або по системі дитина-вихователь.

ПСИХОЛОГІЧНА ДІАГНОСТИКА

Психологічна діагностика – одна з найважливіших сфер діяльності фахівця.

Психолог виявляє основні особливості психічного, інтелектуального і емоційного розвитку дитини, її потреби, схильності, індивідуальні здібності, проблеми, що вимагають корекції, особистісні труднощі.

З метою діагностики педагог-психолог використовує такі методи:

1. Спостереження.
  2. Спеціалізовані методики.

Психолог в дошкільному закладі проводить спостереження за дітьми під час гри, навчальних занять, спілкування один з одним і з педагогами. Виступаючи в ролі глядача, фахівець оцінює обстановку в групі, принципи взаємодії педагогів і дітей. Особливо важливий етап спостереження в період адаптації.

Додатково застосовуються методики, спрямовані на дослідження психічних процесів: уваги, пам’яті, мислення. Спеціаліст використовує ігрові методи, тести, вправи. Способи діагностики та корекції підбираються психологом індивідуально, залежно від особливостей психоемоційного стану вихованця, його схильностей та вподобань.

Також застосовуються методи дослідження емоційної сфери, визначаються базові нахили дитини, виявляються здібності, навички і знання вихованця.

З вихованцями старших груп психолог проводить дослідження на психологічну готовність до навчання в школі.

З метою збереження психологічного здоров’я дошкільників,сприяння повноцінному психологічному та особистісному розвитку,профілактики порушень в динаміці розвитку та усунення тих перешкод,які гальмують або деформують розвиток особистості в дошкільному закладі проводиться корекційно - розвивальна робота.

КОРЕКЦІЙНО – РОЗВИВАЛЬНА РОБОТА передбачає активний, цілеспрямований вплив на такі сфери, як:

- когнітивну (розвиток мислення,пам’яті,уваги,мовлення,дрібної та великої моторики ,формування позитивної мотивації):

-емоційно-вольову (зняття напруження,підвищення емоційного тонусу, вивільнення пригнічених емоцій та вироблення конструктивних шляхів від реагування на них , корекція тривожності,агресивності, гіперактивності );

- особистісну (формування позитивного ставлення до себе   та інших,робота з порушеннями);

- поведінкову сферу (налагодження партнерських відносин з однолітками, розширення поведінкового репертуару).

Під час здійснення психокорекційної роботи з дошкільниками використовуються  такі методи та прийоми: тренінгові вправи, сюжетно-рольові ігри, ігри-драматизації, пальчикова гімнастика, аутогенне тренування, релаксація, арт-терапія (ізотерапія, казкотерапія, пісочна терапія, музикотерапія, танцювальна терапія, кольоротерапія, лялькотерапія), психогімнастика (етюди).

СІМЕЙНЕ КОНСУЛЬТУВАННЯ

В рамках роботи з батьками (або опікунами) вихованців психолог виконує наступні функції:

1. Індивідуальне консультування за індивідуальними запитами батьків (труднощі в адаптації або в навчанні, затримки в розвитку, труднощі комунікації з однолітками та інші запити). Спеціаліст розповість, яким чином краще взаємодіяти з дитиною , надасть рекомендації по корекції проблеми.
  2. Підвищення психологічної грамотності батьків. Психолог розробляє методичну літературу для батьків, бере участь в батьківських зборах і семінарах, розповідає про вікові особливості та етапи розвитку дітей, дає поради і рекомендації.

Батьки, які звертаються з запитом до практичного психолога, часто хвилюються, що інформація, надана під час консультації стане відомою третім особам. Знайте, одна з етичних професійних норм психологів – це конфіденційність.

РОБОТА З ПЕДАГОГАМИ

Психолог регулярно взаємодіє з педагогами дошкільного закладу. Робота проводиться за наступними напрямками:

• лекції для педагогічного складу з метою підвищення психологічної грамотності;
  • допомога у створенні сприятливої ​​атмосфери в колективі;
  • допомога в налагодженні взаємин вихователя з вихованцями;
  • вирішення конфліктних ситуацій в колективі;
  • психологічна допомога працівникам дитячого садка.

Психолог в дошкільному закладі – відповідальна робота, від якої великою мірою залежить сприятлива атмосфера в групах, успішний розвиток і емоційне благополуччя вихованців дошкільного закладу. Одна з обов’язків фахівця – постійне підвищення кваліфікації.

Психолог дошкільного закладу регулярно проходить курси підвищення кваліфікації, бере участь у професійних заходах: семінарах, конференціях, конгресах, вивчає професійну літературу, вивчає і впроваджувати новітні методики психологічної корекції і розвитку.